Inauguracja Roku Kultury Niezależnej

Inauguracja Roku Kultury Niezależnej
17 maja  warszawska Hala Reduta   koncert „Droga do wolności”

Katarzyna Groniec, Maciej Maleńczuk, Krystyna Prońko, Jan Pietrzak, zespół Habakuk, Robert Więckiewicz, Elżbieta Wojnowska, Adam Nowak i Stanisława Celińska wystąpili wczoraj w stołecznej Hali Reduta na koncercie „Droga do wolności”, który zainaugurował Rok Kultury Niezależnej.

Rok Kultury Niezależnej to projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej, realizowany m.in. we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest przypomnienie młodzieży roli ludzi kultury, których działalność przyczyniła się do odzyskania niezależności w 1989 roku.

Naszym założeniem jest stworzenie wielkiego widowiska, do udziału w którym zaprosiliśmy najznakomitszych polskich aktorów, piosenkarzy oraz kompozytorów kilku generacji, tych którzy byli świadkami tamtych czasów i młodych, mając nadzieję, że uda nam się pokazać międzypokoleniową ciągłość idei solidarności – opowiadał PAP rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.

Podczas koncertu artyści przypomnieli znane piosenki z czasów opozycji i jej walki z komunistycznym reżimem oraz z okresu stanu wojennego. Działaniom scenicznym towarzyszyły  projekcje zdjęć i archiwalnych materiałów filmowych.

Jak podkreślił Arseniuk, organizatorzy chcieli w ten sposób uczcić dorobek i pamięć artystów, piosenkarzy i kompozytorów, których twórczość towarzyszyła konspiracyjnym spotkaniom i strajkom oraz obecna była w miejscach internowania i uwięzienia, pomagając przetrwać dramatyczne chwile.

W 20. rocznicę upadku systemu komunistycznego IPN pragnie przybliżyć, zwłaszcza młodszym odbiorcom, twórców kultury niezależnej i ich dzieła. Przede wszystkim chcemy jednak przypomnieć atmosferę tamtych lat, gdy można było poczuć się wolnym w zniewolonym kraju – dodał rzecznik IPN.

Koncert „Droga do wolności”  zostanie wyemitowany na antenie TVP 2 w dniu 24.05.2009 o godzinie 23.39.

W oparciu o materiały PAP

organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury