Pomarańczowa Alternatywa w “Pociągu Wolności” na trasie Praga – Hof Niemcy – Obchody 20. Rocznicy Upadku Komunizmu

Na zaproszenie Centrum Kultury Kultur Aktiv z Drezna Pomarańczowa Alternatywa w osobie jej legendarnego lidera, Majora Waldemara Fydrycha, pojedzie “Pociągiem Wolności” w ramach akcji organizowanej w dniach 30 września do 2 października br. przez Kultur Aktiv we współpracy z Deutsche Bahn i wspieranej m.in. przez Fundację Współpracy Polsko Niemieckiej.

Akcja “Pociąg Wolności” upamiętnia historię słynnego pociągu Reichsbahn-Sonderzug (Pociąg Specjalny) nr 23360, którym jako pierwszym z sześciu w nocy z 30 września na 1 października 1989 roku wyruszyło z Pragi-Libeń 1200 z w sumie 10 tysięcy uchodźców wschodnio-niemieckich usiłujących przedostać się przez teren DDR do zachodnioniemieckiego miasta Hof w Bawarii. Tysiące obywateli DDR gromadziło się na stacjach, przez które przejeżdżały pociągi, doprowadzając do największych starć między obywatelami a reżimem DDR od 1953 roku. “Pociągi Wolności” były uwieńczeniem negocjacji rządu zachodnioniemieckiego ze wschodnioniemieckim reżimem w sprawie tysięcy uchodźców wschodnioniemieckich, którzy znaleźli schronienie w praskiej Ambasadzie RFN i sygnalizowały kolejne pęknięcia w Murze Berlińskim, który rozpadł się ostatecznie niewiele ponad miesiąc później. Należy w tym miejscu wspomnieć, iż podobne pociągi aczkolwiek na dużo mniejszą skalę odjechały z Warszawy i Budapesztu.

Nawiązując do wydarzeń z przed 20 lat, pociąg opuści Praski Dworzec Hlavni Nadraży 1 października br o godzinie 8:00 rano i uda się do Hof zatrzymując się po godzinie na historycznych stacjach: Dreźnie, Freibergu, Chemnitz i Plauen. Na każdej stacji będzie można zwiedzać pociąg i prezentowane w nim prace jadących pociągiem artystów z różnych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Na peronach odbywać się będą działania happeningowe z udziałem młodzieży,w tym także polskiej, biorącej udział w akcji. W ruch pójdą liczne pomarańczowe czapeczki krasnoludków. O godzinie 19:00 pociąg dotrze do Hof, gdzie, tak jak 20 lat temu, zostanie powitany imprezą organizowaną przez Urząd Miejski.

Oprócz czapeczek, Pomarańczowa Alternatywa zaprezentuje w Pociągu Wolności 25 plansz wystawowych przedstawiających zdjęcia i ulotki ze swych happeningów z lat osiemdziesiątych i późniejszych, a także sławne już krasnoludki Majora Fydrycha, będące następcami krasnoludków rysowanych przez niego 27 lat temu na plamach powstałych po zamalowaniu napisów antyreżimowych przez władze.

Z Drezna Major Fydrych uda się do Berlina gdzie w dniu 9 października otworzy przy Dorothea Schlegel Platz przy Bahnhof Friedrichstrasse wystawę uliczną “Pomarańczowa Alternatywa – Rewolucja Krasnoludków czyli Jak Krasnoludki obaliły Mur Berliński” i stanie na czele innych krasnoludków z Wiednia, Drezna i Poznania w happeningu “Zwergenaufstand (Powstanie Krasnoludków) – Berlin, Drezno, Wiedeń, Warszawa – Wspólna Sprawa”.

Dodatkowe informacje pod numerem (48) 602 59 90 90.

organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury