Projekt: „Zaczęło się w Polsce”

KONKURS - WYGRAJ GRĘ
PLANSZOWĄ ZACZĘŁO SIĘ W POLSCE !!!

17 września 2009 r. w związku z obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej ukaże się multimedialne wydawnictwo edukacyjne „Zaczęło się w Polsce”, promujące polską historię i muzykę. Na wydawnictwo przygotowywane przez Shortcut.pl. złożą się: fabularna gra planszowa, muzyczny CD i książeczka promocyjna.

Projekt w nowatorskiej formie przedstawia najważniejsze wydarzenia i postaci okresu 1939−1989. Gracz wcielając się w postać historyczną − archetyp polskiego bohatera, przebywa drogę przez europejską historię, od wybuchu II wojny światowej, aż do rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu.

Towarzysząca grze ścieżka dźwiękowa: „I’ll Meet You In Poland, Baby” zainspirowana została utworem autorstwa J.G.Thirwell’a, australijskiego wokalisty i producenta, znanego z projektu „Foetus”. Oprócz wspomnianego utworu na płycie znajdzie się też muzyka polskich wykonawców, nawiązująca do historii lat 1939−1989, m.in. ballada Artura Rojka „Mój Tata Generał” – utwór dedykowany generałowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”, a także aranżacja piosenki Hanki Ordonówny „Na pierwszy znak” w wykonaniu Gaby Kulki. Ponadto na soundtracku: L.U.C, Tilt, Aurora, Ballady i Romanse, Made in Poland, Agressiva 69, Mona, Liberty Diamonds i Czesław Śpiewa. Nad całością projektu czuwa Tomo Żyżyk, muzykę koordynuje Bodek Pezda (Agressiva 69/2.47 production).

Wydawnictwo w wersji polskiej i angielskiej, jest elementem kampanii promocyjnej Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Będzie je można wygrać, biorąc udział w konkursach organizowanych w związku z obchodami, m.in. w dzienniku Polska The Times, na antenie radiowej Trójki. Szczegóły już wkrótce na www.3989.pl.

Patroni wydawnictwa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Fundacja MusicXport


„Zaczęło się w Polsce” – to pierwsze w naszym kraju wydawnictwo edukacyjne typu przygodowej gry planszowej. Jest także pierwszą edycją gry historycznej, której towarzyszy muzyka. Fabuła gry ułatwia wyobrażeniowe wcielanie się w bohaterów historii XX wieku, a także uczestniczenie w wydarzeniach, które przesądziły o losach Polski i Europy, począwszy od 1939 roku, a skończywszy na 1989 roku. Wielowątkowość akcji umożliwia bliższe poznanie okoliczności towarzyszących wielu faktom historycznym, a także doświadczenie ich z perspektyw różnych postaci, będących „pionkami” na planszy dziejów. Narodowe Centrum Kultury postanowiło włączyć grę „Zaczęło się w Polsce” w kampanię promocyjną obchodów. Mamy nadzieję, że projekt przypadnie do gustu nie tylko sympatykom fabularnych gier planszowych, ale także miłośnikom najnowszej historii, którzy poprzez zrozumienie przeszłości próbują odnaleźć własne miejsce we współczesnym świecie.

Krzysztof Dudek
Dyrektor NCK


Partnerzy:
Skwer – filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny

Dziennik Polska The Times

 


 

 


 


„Zaczęło się w Polsce” – konferencja prasowa z okazji premiery gry planszowejorganizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury