„Uwolnij pamięć”


Pod takim tytułem w sobotę 12 września Muzeum PRL w Krakowie – będące oddziałem Muzeum Historii Polski w Warszawie – organizuje pierwszą zbiórkę eksponatów z lat 1944–1989.

Zbiórka odbędzie się w godz. 14.00–19.00 (dawne kino „Światowid”, os. Centrum E1, Kraków).   Eksponaty mają stanowić zalążek przyszłej ekspozycji Muzeum PRL- u. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy mają ochotę przekazać pamiątki z tego okresu. Przed muzeum stanie prawdziwy kiosk „Ruchu, a na zgłodniałych czekać będzie „peerelowski obiad” oraz woda z sokiem prosto z saturatora. Dla fanów motoryzacji perełki: polonez coupe (własność dyrektora Huty im. Lenina), nysa, trabant, syrena 105, a także nieśmiertelny „maluch”.

W sobotę nowohuckie muzeum wzbogaci się o przedmioty wykonane w komunistycznym więzieniu (m.in. znaczki „S”). Ich ofiarodawca, jeden z dawnych liderów nowohuckiej „Solidarności” Stanisław Handzlik zapowiedział swoją obecność podczas sobotniej imprezy. Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda już podarowali do nowego muzeum wiele pamiątek z tamtego okresu (m.in. 30 głów Lenina), ale zapowiadają kolejne. Wybitny polski reżyser chce, aby w Muzeum PRL-u znalazło się m.in. popiersie tytułowego filmowego „Człowieka z marmuru”, w rzeczywistości będące podobizną Jerzego Radziwiłowicza. Adam Michnik ma dostarczyć  „Gazetę Wyborczą” z 13 września 1989 r., relacjonującą udzielenie przez Sejm wotum zaufania rządowi Tadeusza Mazowieckiego. Andrzej Mleczko podaruje oryginały swoich słynnych rysunków sprzed lat, a krakowski oddział IPN obiecał oddać dla potrzeb Muzeum fragment pomnika Lenina z Nowej Huty, który odpadł w wyniku detonacji bomby w 1979 roku (stopa wodza rewolucji była przechowywana prze wiele lat w piwnicach SB).

W ostatnią niedzielę muzeum odwiedził szef MSZ Radosław Sikorski i podarował blaszaną tablicę z nazwą „Ul. F. Dzierżyńskiego”, którą własnoręcznie odkręcił 20 lat temu z jednej z bydgoskich kamienic.

W sobotnim pikniku swoją obecność zapowiedzieli przedstawiciele środowisk politycznych, kulturalnych i działacze dawnej opozycji, m.in. Krystyna Zachwatowicz, państwo Sonikowie, Jarosław Gowin, Tadeusz Syryjczyk, Ryszard Terlecki, Jerzy Fedorowicz.

Muzeum PRL – krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie – będzie miało swoją siedzibę w dawnym kinie „Światowid” w Nowej Hucie. Na ok. 2 tys. metrów kwadratowych powstanie wystawa stała poświęcona dziejom Polski w okresie 1944–1989.

Muzeum PRL-u tworzone jest z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz (przewodnicząca Rady Muzeum) i Andrzeja Wajdy, we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, na podstawie umowy podpisanej wiosną 2008 r. przez dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Na początku czerwca w Muzeum PRL-u otworzono pierwszą wystawę fotograficzną „Od opozycji do wolności”, poświęconą wyborom do parlamentu w czerwcu 1989 roku. Ekspozycja czynna jest do końca września.

Dodatkowe informacje dla mediów:

Marek Stremecki
Rzecznik Prasowy MHP
tel. 022 211 90 11, 663 59 32 46                       
e-mail: marek.stremecki@muzhp.pl

Agnieszka Pelc
biuro@muzprl.pl
tel. 012 686 61 65, 513 101 285

organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury