Premier: „Pamiętamy i oczekujemy pamięci”

Premier Donald Tusk wziął udział w państwowych uroczystościach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbywających się na Westerplatte. – Spotykamy się tu, żeby pamiętać o tym, kto tę wojnę wywołał, kto był w tej wojnie sprawcą, kto był w tej wojnie katem, a kto był tej wojny i agresji ofiarą. Spotykamy się, żeby o tym pamiętać, bo my Polacy wiemy, że bez tej tragicznej pamięci, uczciwej pamięci o prawdzie, o źródłach II wojny światowej Polska, Europa i świat nie będą naprawdę bezpieczne – mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że uczciwa pamięć o napaści na Polskę Niemiec hitlerowskich, a kilkanaście dni później bolszewickiej Rosji nie jest prawdą przeciwko komukolwiek.
My pamiętamy i oczekujemy tej pamięci od wszystkich wokół nas żyjących, bo wiemy dobrze, że kto zapomni albo kto przekłamie tę historię, przyniesie znowu nieszczęście, wszystkim ludziom, tak jak wtedy, 70 lat temu – mówił Donald Tusk. Szef rządu zaznaczył, że wspólna, uczciwa pamięć o tamtych wydarzeniach jest gwarancją pokoju na świecie i szacunku dla najważniejszych wartości, które przyświecały Polakom w 1939 r., ale także wtedy, kiedy rodziła się Solidarność.

1 września to także czas pamięci o polskich żołnierzach walczących na wielu frontach II wojny światowej. – Spotykamy się tu co roku, aby pamiętać o bohaterach 1 września, o polskich żołnierzach tu na Westerplatte, o polskich żołnierzach, którzy tego dnia, a następnie przez długie tygodnie, miesiące i lata w wielu miejscach w Polsce, Europie i na świecie dawali dowody bohaterstwa i przywiązania do swojej ojczyzny i do wolności – mówił premier. Donald Tusk podkreślił, że rocznica II wojny światowej to także czas pamięci o milionach
pomordowanych i poległych obywateli wielu krajów  Ich śmierć powinna być dramatyczną przestrogą dla rządzących.

Po południu zaproszeni przez premiera Donalda Tuska goście zagraniczni, szefowie rządów, przedstawiciele najwyższych władz, oddali hołd poległym i hołd pamięci o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej, która rozpoczęła się atakiem na Polskę.
Pragniemy my, Polacy, aby właśnie dziś padły słowa o odpowiedzialności, o prawdzie po to, aby to dzisiejsze spotkanie stało się znakiem nadziei na dobrą zmianę w tej części świata – mówił premier. Donald Tusk zaznaczył, że ta zmiana już się zaczęła, o czym świadczy udział szefów rządów innych krajów w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dodał też, że każdego 1 września póki żyjemy będziemy spotykać się właśnie tu na Westerplatte, aby żyć w świecie wolnym od dyktatur, terroru i wojen.

organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury