Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy udostępnić Państwu unikalne materiały nakręcone przez polskich i niemieckich operatorów we wrześniu 1939 roku. Z fragmentów filmowych pochodzących z setek metrów taśm nakręconych przez polskie i niemieckie wojska udało się nam zrekonstruować skomplikowaną sytuację, w jakiej znalazła się Polska późnym latem 39 r. wobec narastających żądań przyłączenia Gdańska do III Rzeszy oraz przeprowadzenia eksterytorialnego korytarza do Prus Wschodnich.

Zaprezentujemy fragmenty przemówienia ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, w którym stanowczo odpowie on na niemieckie żądania. Materiały filmowe pokażą stan armii przedwrześniowej, defilady wojskowe i dary ludności dla WP, a także plany głównego uderzenia niemieckiego – z lądu, powietrza i wody.

Udało się nam dotrzeć do fragmentów filmów dokumentujących najważniejsze potyczki i decydujące walki, jakie rozegrały się w tych wrześniowych dniach. Na zdjęciach z  wybrzeża zobaczymy: ostrzał Westerplatte, Helu, Gdyni, wkroczenie Hitlera do Gdańska na tle wiwatujących tłumów, obronę Poczty Polskiej. Poza tym bitwę pod Radomiem, przekroczenie Sanu i pochód wojsk niemieckich na wschód, wizytę Hitlera na froncie, wspólną defiladę wojsk niemieckich i rosyjskich na linii demarkacyjnej.

Na starych materiałach możemy także prześledzić dramatyczne wydarzenia, jakie poprzedziły decyzję o kapitulacji Warszawy oraz triumfalną defiladę wojsk niemieckich z udziałem Hitlera reprezentacyjnymi ulicami stolicy.

Zamieściliśmy również ujęcia pokazujące krajobraz po bitwie nad Bzurą, które pochodzą z niemieckiej kroniki filmowej, aczkolwiek nigdy nie zostały w niej wykorzystane – prawdopodobnie ze względu na swoją drastyczną treść, nie licującą z propagandowym wizerunkiem wojny. Dziś chcemy zaprezentować te fragmenty szerszej publiczności, na przekór kolorowym i sterylnym obrazkom, jakie docierają do milionów telewidzów z dzisiejszych wojennych frontów.

Większość prezentowanych materiałów filmowych pochodzących sprzed 70 lat nie była nigdy publikowana. Komentarzem opatrzył je historyk – dr Paweł Kosiński.
Mamy nadzieję, że te 60 minut przemówi do widzów silniej, niż zapamiętane ze szkoły lekcje historii.

Z poważaniem,

Małgorzata Szymaniak
www.gruberyby.net

organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury