Niemcy oddali hołd „Solidarności”

Pomnik „Solidarności” w Berlinie ma upamiętniać wkład Polaków w zjednoczenie Niemiec

Pomnik w postaci kawałka muru ze Stoczni Gdańskiej postawiono przy fasadzie Reichstagu. Stoi na betonowym cokole niedaleko głównego wejścia do siedziby niemieckiego parlamentu. Umieszczona na czerwonych cegłach tablica z brązu informuje po polsku i niemiecku: „Dla upamiętnienia walki «Solidarności» o wolność i demokrację oraz wkładu Polski w ponowne zjednoczenie Niemiec i polityczną jedność Europy”. Nieco niżej osobna tablica wyjaśnia, że 14 sierpnia 1980 roku przez ten właśnie mur przeskoczył Lech Wałęsa.
Bronisław Komorowski i Angela Merkel przed pomnikiem [źródło: AP]
– Był to początek nowego etapu polskiej drogi do wolności – powiedział marszałek Bronisław Komorowski w trakcie uroczystości. Kanclerz Angela Merkel nie zabrała głosu, lecz w każdym z wystąpień z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy obalenia muru berlińskiego mówiła o bezpośrednim związku przyczynowym między wydarzeniami w Polsce a przezwyciężeniem podziału Niemiec.

– To tam zaczęła się walka o wolność i demokrację – tłumaczył Norbert Lammert, przewodniczący Bundestagu, wskazując na fragment stoczniowego muru. W bezpośrednim pobliżu tego miejsca do jesieni 1989 roku znajdował się mur berliński, co dodatkowo wzmacnia symbolikę pomnika „Solidarności”.

Podziękowaniom pod adresem Polski za wkład w obalenie muru dzielącego Berlin, Niemcy i całą Europę nie było końca. Mówiono o tym także w trakcie uroczystej sesji Bundestagu z okazji rocznicy powstania robotników w NRD 17 czerwca 1953 roku. Zdaniem Lammerta pomnik „S” jest „widocznym znakiem pamięci o nie zawsze prostej i nie zawsze szczęśliwej, ale wspólnej, historii Niemiec i Polski”.

Lammert powiedział też, że Niemcy wspierają bez zastrzeżeń kandydaturę Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego. Ma to być jeden z wyrazów bliskiej politycznej współpracy Berlina i Warszawy. Nie oznacza to jednak, że między naszymi krajami istnieją pełna zgoda i porozumienie. – W sprawach energetycznych rozmawiamy o tych samych faktach różnymi językami – mówił „Rz” Jan Rzymełka, szef polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej, po środowych obradach prezydiów Sejmu i Bundestagu.

Kością niezgody jest nadal gazociąg północny. Niemcy odrzucają po staremu wszelkie sugestie rezygnacji z budowy bałtyckiej rury, oferując Polsce liczne warianty połączeń systemów gazociągów obu krajów. – Nie uzyskaliśmy odpowiedzi na ważne dla całej Europy pytanie, w jaki sposób gazociąg bałtycki zwiększy niezależność energetyczną UE od dostaw z Rosji – tłumaczy Rzymełka. Zamiast tego Niemcy zaproponowali utworzenie polsko-niemieckiej rady energetycznej.

– Można będzie w jej ramach przedyskutować wszystkie sporne kwestie – mówi Markus Meckel, przewodniczący niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej w Bundestagu. Różnice zdań w sprawach energetycznych nie wpłynęły na atmosferę uroczystości. Bundestag zamierza wkrótce uzupełnić informację na polskim pomniku o wiele materiałów, w tym zdjęcia z okresu powstania „Solidarności” i fotografie jej przywódcy. Pojawią się także napisy w języku angielskim. Miejsce, gdzie stoi pomnik, należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów.

żródło: RP , zdjęcie AP

organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury