Konkurs literacki „Zwrotnice czasu”

Konkurs literacki „Zwrotnice czasu”,  związany z obchodzoną w 2009 roku 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej,  zainaugurowano w czwartek w Warszawie.

Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Kultury, a do udziału w jego przygotowaniu zaproszono polskich twórców fantastyki: Marcina Wolskiego, Lecha Jęczmyka i Macieja Parowskiego, którzy napisali początki trzech historii alternatywnych. Zadaniem uczestników konkursu będzie dopisanie ciągu dalszego wybranego pomysłu. Pisarze ocenią kontynuacje wersji własnego autorstwa.

Historyczne gdybanie jest bardzo źle widziane w świecie historyków. Jednak pisanie i studiowanie alternatywnych historii ma nieocenioną rolę wychowawczą. Patrząc, jak decyzje poszczególnych ludzi lub parlamentów wpływają na losy świata, uczymy się widzieć, jak brzemienne w skutki są nasze wybory – powiedział Lech Jęczmyk. Proponowanym przez niego punktem wyjścia alternatywnej historii jest zawiązanie w 1939 roku sojuszu Polski z Litwą, co opóźnia wybuch wojny o dwa lata.

Marcin Wolski sugeruje, aby zastanowić się, jak potoczyłyby się losy świata, gdyby powiódł się zamach na Hitlera z 20 lipca 1944 roku.

Maciej Parowski rozważa, co by było, gdyby jesienią 1939 roku Polakom udało się odeprzeć Niemców.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich chętnych i potrwa do połowy października. Jego rozstrzygnięcie nastąpi w tym samym czasie, co publikacja książki „Burza” Macieja Parowskiego, pokazującej hipotetyczne losy Polski w przypadku, gdyby w 1939 roku wygrała wojnę z Niemcami. Nagrodami konkursowymi będą: wydanie najciekawszej historii alternatywnej, nagroda pieniężna.

źródło: PAP

organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury