Premier o narodzinach „Solidarności” w Nowej Hucie

Premier Donald Tusk odwiedził Nową Hutę, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem Solidarności oraz otworzył wystawę „Od opozycji do wolności”. Wizyta odbyła się w przeddzień uroczystych obchodów 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Krakowie i Gdańsku z udziałem europejskich przywódców.

Jestem szczęśliwy, że w wielu miejscach w Polsce, w pewnym sensie zamykamy w muzeach i galeriach historię PRL, a że wolna Polska jest na zewnątrz. Bardzo Wam za to dziękuję – powiedział szef rządu do autorów i gości wystawy. Prezes Rady Ministrów przyznał, że ma bardzo osobisty stosunek do uwiecznionych na zdjęciach wydarzeń w Nowej Hucie z roku 1988. – Nawet nie wiecie, jak ważne było dla Gdańszczan to, co się działo tutaj, w Nowej Hucie. Fakt, że na przełomie kwietnia i maja tamtego roku na nowo rodziła się „Solidarność”  była dla Gdańszczan i stoczniowców niezwykle ważnym znakiem, że warto jeszcze raz, na nowo to zacząć – podkreślił. Jak dodał, osobisty stosunek ma także do obejrzanych zdjęć i ich bohaterów. – Serce mi się ścisnęło, kiedy zobaczyłem uśmiechniętą i pełną optymizmu Alinkę Pieńkowską. Bardzo przydałyby się dzisiaj takie dzielne kobiety, tak pozytywnie nastawione w najtrudniejszych czasach i najtrudniejszych miejscach – stwierdził.

Wystawa, zorganizowana w ramach obchodów 60-lecia Nowej Huty, pokazuje kluczowe wydarzenia 1989 roku: Komitet Obywatelski, obrady Okrągłego Stołu, wybory 4 czerwca. Zdjęcia przedstawiają także działalność opozycyjną w Polsce od lat 70. Kuratorami wystawy są Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Piotr Chuchro, a autorami prezentowanych zdjęć: Erazm Ciołek, Stanisław Markowski, Jacek Wcisło i Andrzej Stawiarski.

Pomnik Solidarności w Nowej Hucie został postawiony w 1999 r. przed budynkami administracyjnymi walcowni „Zgniatacz”. W 2005 r. w związku z 25. rocznicą powstania „Solidarności” został on  przeniesiony na plac Centralny. Ozdobiony orłem w koronie, w kształcie litery V, z napisem „Solidarność” oraz tablicami zawierającymi historyczne daty, pomnik dedykowany jest wszystkim tworzącym pierwszy wolny związek zawodowy na terenie huty.

Alina Pieńkowska (1952–2002), gdańszczanka, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, działaczka opozycyjna w latach PRL, senator, pracownik służby zdrowia – ZOZ przy Stoczni Gdańskiej. W latach 70. organizowała Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, w sierpniu 1980 r. była organizatorem strajku w Stoczni Gdańskiej oraz sygnatariuszem porozumień sierpniowych. Zasiadała w Senacie II kadencji (1991–1993).

 

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury