Najważniejsze europejskie media u premiera RP

Premier Donald Tusk spotkał się z ponad 50 dziennikarzami największych europejskich mediów, by poinformować o polskich obchodach 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu. Zaproszenie szefa rządu przyjęli dziennikarze z takich krajów, jak: Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Bułgaria, Rumunia, Rosja, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Ukraina, Wielka Brytania, Szwecja, Węgry, Włochy, Norwegia, Serbia, Litwa, Łotwa, Estonia, Irlandia, Grecja, Luksemburg, Francja, Czechy, Czarnogóra, Cypr, Bośnia i Hercegowina. Podczas ponad 2-godzinnej dyskusji rozmawiano m.in. o wyborach do Parlamentu Europejskiego, tarczy antyrakietowej, kryzysie gospodarczym, nowej strategii transatlantyckiej realizowanej przez amerykańską administrację oraz mapie drogowej Polski do strefy euro.

W opinii Donalda Tuska, upadek „muru berlińskiego” to finał długiego i złożonego procesu. Miały w nim swój udział wszystkie narody Europy Środkowej, ale istotnego impulsu dostarczyły wydarzenia lat ’80 w Polsce: ruch „Solidarność” i pierwsze demokratyczne wybory parlamentarne w regionie. – Efektem polskiej pokojowej rewolucji było zburzenie muru berlińskiego. Waga tych zdarzeń daleko wykracza poza satysfakcję – podkreślił premier. Jak dodał, mimo nacisków ówczesnego reżimu, 10 mln obywateli zaangażowało się w ruch „S”. Było to pierwsze w Europie zwycięstwo wielkiego ruchu, który świadomie wyrzekł się przemocy, wbrew wyprowadzonym przeciwko niemu czołgom i oddawanym strzałom.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że prawdziwe zjednoczenie Europy było możliwe dzięki przypomnieniu idei solidarności, która dziś jest najważniejszym fundamentem Unii Europejskiej. – Duch końca lat 80. przenika do instytucji i działań UE – powiedział. Według premiera, rocznica 4 czerwca powinna być dla wszystkich Europejczyków przypomnieniem, czym jest wolność. – Obchody będą przesłaniem do młodych Europejczyków, że wolności trzeba bronić nawet w czasach, gdy nie jest ona zagrożona – poinformował.

Spotkanie wpisuje się w kampanię informacyjną, prowadzoną przez polski rząd przed uroczystościami 4 czerwca br. z udziałem przywódców i szefów rządów krajów byłego bloku komunistycznego, które odbędą się w Gdańsku i Krakowie.

organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury