video 

Witamy na oficjalnej stronie Obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światoweji  oraz 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej

Szanowni Państwo,
siedemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej skłania do zastanowienia się nad wartością, jaką jest życie w wolnej i niepodległej Polsce.

W 1939 roku byliśmy pierwszym krajem, który przeciwstawił się ekspansji dwóch totalitaryzmów. Zmagaliśmy się z wrogiem na polach bitewnych. Musieliśmy także stawić czoła bezwzględnej okupacyjnej rzeczywistości łapanek, wywózek, egzekucji, obozów koncentracyjnych, gett – prześladowań, których grozę oddają słowa: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Walczyliśmy o życie, o byt, o godność, o Rzeczpospolitą.

Przetrwaliśmy gehennę. Doczekaliśmy zwycięstwa. Cieszymy się krajem wolnym i niepodległym. Żyjemy też w innych czasach, w dobie międzynarodowego dialogu. Pokojowe współistnienie i współdziałanie narodów oraz wszelkich innych zbiorowości – to wyzwanie dla państw jednoczącej się Europy.

Intencją organizatorów Obchodów jest ukazanie bezkompromisowej postawy Polaków w czasie wojny, przywołanie pamięci patriotów, którzy z nadzieją wbrew nadziei zmierzali ku wolnej Polsce. Świętując rocznicę, utrwalamy w świadomości potomnych, zwłaszcza ludzi młodych, historię, której nam, żyjącym, nie wolno zapomnieć, choćby ze względu na tych, którzy w służbie Ojczyzny oddali swe życie lub doznali koszmaru najokrutniejszej z wojen…

Oddając do rąk Państwa niniejszą witrynę, powstałą z okazji uroczystości rocznicowych, wyrażam nadzieję, że przybliży ona wydarzenia, które poprzedziły i otwarły tragiczny rozdział w historii Polski i świata – czas II wojny światowej.
Łączę wyrazy szacunku


Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, 1 września 2009 r.


organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum Kultury